Trendy v prodeji klenotů a šperků

Předem předestírám, že nemám ambici napsat zde studii podloženou výzkumem. Pokud toužíte po takovém obsahu, dnes vás bohužel zklamu. Spíš krátce popíšu osobní zkušenosti a pojmy s dojmy. Jak říkám, pojmu to jako blog. Jdeme na to.

V první řadě mne znepokojuje kurz české koruny. Všimli jste si, co dělá s cenami švýcarských hodinek? Nebudu se pouštět do spekulací, jestli by pro nás bylo lepší euro. Nevím to. Jsou jistě oblasti, kde ano a jou jistě oblasti, kde ne. O to nejde, jde o to, jestli by to pomohlo ekomonice jako celku z dlouhodobého hlediska. A kašlu na to, že se někdo chce na dovolené cítit “jako Evropan”  a podobné emocemi podložené “argumenty”. Přečetl jsem na tohle téma pár studií a poslechl si rozhovory s chytrými lidmi a slyšel jsem argumenty pro i proti. Přestože coby podnikatel toho víte o fungování peněz více než většinová populace, tohle je něco jiného a obávám se, že nikdo s jistotou nemůže říst, jaké efekty by přijetí eura mělo. Byl jsem silně pro euro, ale poslední dobou se začínám klonit proti. Ale jak říkám, jsem dalek toho tvrdit, že tomu rozumím, nebo že dokážu vysvětlit, co by se stalo.

Takže ty ceny hodinek. Před šesti lety jste mohli koupit švýcarské automaty, řekněme potápky, za 35 tisíc. Tag Heuer Aquaracer, nebo například Omegy Seamaster za 70 tisíc. Dnes, kdy ekonomika šla nahoru, se tytéž hodinky prodávají za o třetinu vyšší cenu. A vím, že v tomto případě je to způsobené převážně silným frankem. Ale ta cena je nesmyslná, protože cena hodinek z druhé ruky se prakticky nezměnila. Ty samé hodinky použité, v bezchybném stavu s krabicí a doklady koupíte bez nejmenších potíží za 18, respektive 45 tisíc.

Naopak, někde šly ceny dolů. Třeba Swarovski, jeho bežná produkce, řekněme nižší třída, šla cenově dolů. Pěkný a levný zásnubní prstýnek Swarovski koupíte za pár babek a naděláte s ním spoustu parády.

Zde je video pěkné sbírky.  Proč? Jen tak, líbí se mi.


Každopádně nemám pocit, že by vysoká rozvodovost (mimochodem dokáže mi někdo vysvětlit její důvod?) nějak zhoršovala prodeje snubních a zásnubních prstenů. Lidé se prostě pořád berou, jen spolu nezůstávají. Možná byste ale díky tomu koupili levný pár snubních prstenů z ruky za dumpingovou cenu.